Who Governs the District?

The District is governed by a 27 member board pursuant to Indiana Code 13-21 et al. The business and affairs of the District are managed by persons listed below representing the Board of Directors. The Board is represented by one member appointed by the county executive from its membership; two members appointed from the county fiscal body appointed by its membership; the executive of each second or third class city; one member of the fiscal body of each town appointed by the fiscal body; one member of the legislative body of that municipality; and if a local government unit in the county has an operating final disposal facility located within the unit's jurisdiction, one member of the unit's board of public works is appointed by the board of public works.

The board holds meetings generally on the third Thursday of alternating months at the Lake County Government Center Auditorium, 2293 North Main Street, Crown Point at 6:00 PM. The Board is responsible for approving all financial matters and creating and implementing policy and ordinances as needed to carry out the District's programs.

Cedar Lake:  Councilmember Robert Carnahan

Crown Point:  Appointee Councilmember Dawn Stokes

Dyer:  Councilmember Alan Brooks

East Chicago:  Mayor Anthony Copeland

East Chicago:  Representative William Allen

Gary:  Appointee Cozey Weatherspoon

Gary:  Appointee Trent McCain

Griffith:  Councilmember Rick Ryfa

Griffith:  Councilmember Jim Marker

Hammond:  Appointee-Councilmember Dan Spitale

Hammond:  Councilmember Bill Emerson

Highland:  Councilmember Tom Black

Hobart:  Mayor Brian Snedecor

Lake County:  Commissioner Jerry Tippy

Lake County:  Councilmember Dan Dernulc

Lake County:  Councilmember Christine Cid (Chair)

Lake Station:  Appointee-Councilmember Rick Long (Vice-Chair)

Lowell:  Councilmember Will Farrellberg

Merrillville: Councilmember Leonard White

Munster:  Councilmember Ken Schoon

Munster:  Councilmember Steve Tulowitzki

New Chicago:  Councilmember Brenda Swallow

St. John:  Councilmember Gerry Swets

Schererville:  Councilmember Robin Arvanitis

Schneider: Councilmember Jack Jeralds

Whiting:  Appointee-Councilmember Tom Michniewicz

Winfield:  Councilmember Tim Clayton

|

Website development by Americaneagle.com

|

Close